Jacques Bainville

Dzieje dwóch narodów

Jacques Bainville (1879-1936) – autor licznych artykułów na temat polityki zagranicznej i ekonomii, także krytyk literacki i teatralny, był czołowym myślicielem geopolitycznym Action française. Do jego najważniejszych prac należą Dzieje dwóch narodów, Dzieje Francji, Bismarck, Napoléon i La Troisième République. W 1920 r. wydał książkę Les Conséquences politiques de la paix, wstrząsająco trafną prognozę dotyczącą porządku powersalskiego, który uważał za zbyt słaby, by trwale zneutralizować zagrożenie niemieckie. Przewidywał, że w Niemczech powstanie „socjal-nacjonalistyczny” system, który sprzymierzy się z Rosją i zniszczy ład powojenny. Był jednym z ulubionych pisarzy historycznych Pawła Jasienicy.

*

„Autor Dziejów dwóch narodów pokazał, że głupota w polityce zagranicznej – choćby posiłkująca się najszlachetniejszymi złudzeniami – prowadzi do katastrofy. Dla Bainville’a dzieje głupoty we Francji zaczynają się wraz z Rewolucją. (…)

Pokój w Europie i pozycja Francji na kontynencie pozostają w odwrotnie proporcjonalnym stosunku do siły Niemiec. Tak brzmi, według Bainville’a, prosta prawda, której oświeceniowa inteligencja i rewolucjoniści nie byli w stanie pojąć. Pył księstw, niemiecka anarchia, leży w interesie Francji, co rozumieli doskonale Kapetyngowie. O tym zapomnieli prowodyrzy wydarzeń z 1789 roku. (…)

Wojna na wschodzie, która uczyniła problem rosyjski tak palącym, nie powinna sprawić, że zapomnimy, iż funkcjonujemy w niemieckiej Europie. To, jaką wypracujemy postawę wobec Niemiec, rozstrzygnie w dużej mierze o pozycji, jaką zajmiemy w XXI wieku.

Bainville był nie tyle historykiem, co pisarzem tworzącym polityczne interpretacje dziejów. W oczekiwaniu na nową interpretację ostatnich dziesięcioleci III RP, Polacy powinni sięgnąć po jego pisma. Stanowią one żywy dowód na to, że siła błyskotliwego umysłu przekracza bariery złudzeń i naiwności. Droga do zwycięstw historycznych wiedzie przez tryumf inteligencji.”

Krzysztof Tyszka-Drozdowski, Tryumf inteligencji (wstęp do wydania polskiego)

*

Wydanie pierwsze

Tytuł oryginalny: Histoire de deux peuples : la France et l'Empire allemand

Tłumaczenie i wstęp: Krzysztof Tyszka-Drozdowski

Typ oprawy: miękka

Liczba stron: 188

ISBN: 978-83-67596-02-2

Cena: 50 zł

Nakład wyczerpany

Jacques Bainville

Bismarck

Bismarck Bainville’a to coś więcej niż książka historyczna, to traktat polityczny. Historyk z Action française pokazuje, jak Bismarck obrócił przeciw samej Francji romantyzm polityczny jej elit, dowodząc, że warunkiem niemieckiej siły jest słabość Paryża. Bainville chłodno analizuje konsekwencje idei, które skazały Francję na schyłek, pozwoliły zdobyć potęgę Niemcom, a na Europę ściągnęły katastrofę.

„Narody często mylą się co do swojego przeznaczenia i interesów, pisze Bainville. Francja popełniła jeden z tych błędów, gdy wybrała ustrój republikański. Dziś wiemy, że Republika to pozostałość bismarckowskiego protektoratu.”

„Zjednoczenie Niemiec wywiera wstrząsające wrażenie. Za każdym razem, gdy patrzy się wstecz, nie można się powstrzymać i nie wyobrazić sobie, że bieg dziejów mógł przyjąć inny obrót. Spośród wydarzeń, które nie powinny się ziścić, którym można było zapobiec słowem, może gestem, utworzenie Cesarstwa Niemieckiego stanowi z pewnością wydarzenie najłatwiejsze do uniknięcia, najbardziej kruchy splot okoliczności. (…) Bismarck wiedział, że przy odrobienie zdecydowania i dalekowzroczności, Francja – gdyby tylko była mocarstwem dbającym o własny, oczywisty interes – mogłaby podtrzymać niemiecką anarchię.”

Jacques Bainville, Bismarck

*

Wydanie pierwsze

Tytuł oryginalny: Bismarck

Tłumaczenie: Krzysztof Tyszka-Drozdowski

Typ oprawy: miękka

Liczba stron: 216

ISBN: 978-83-67596-03-9

Cena: 50 zł

Nakład wyczerpany

Alain de Benoist

Przeciw liberalizmowi

Społeczeństwo to nie rynek

Alain de Benoist (1943) to francuski myśliciel polityczny, historyk idei i dziennikarz. Uznawany za jedną z czołowych figur Nouvelle Droite, czyli francuskiej Nowej Prawicy. Studia z prawa konstytucyjnego, z socjologii, z filozofii i z historii religii odbył w Paryżu. Był jednym z założycieli GRECE, czyli Grupy Badań i Studiów poświęconych Cywilizacji Europejskiej. Przez wiele lat współpracował z „Figaro-Magazine” i z „Valeurs actuelles”. Od 1973 redaktor naczelny dwumiesięcznika „Éléments”, w 1988 założył czasopismo idei „Krisis”. Jest autorem prawie stu książek, najważniejsze z nich to: Vu de droite, Les Idées à l’endroit, Droite-gauche, c'est fini ! : Le moment populiste, a ostatnio L'Exil intérieur : Carnets intimes. Przygotował również wyczerpujące bio-bibliografie Ernsta Jüngera i Charles’a Maurrasa, a także monumentalną bibliografię francuskiej prawicy. Należy do francuskiej Mensy i jest właścicielem największej w Europie prywatnej biblioteki.

W Przeciw liberalizmowi Alain de Benoist analizuje filozoficzne i antropologiczne podstawy liberalizmu. Pokazuje nie tylko jego słabości i sprzeczności, lecz przybliża także idee skupione na wspólnotowym wymiarze życia społecznego, który liberalizm unieważnia. Francuski myśliciel dowodzi, że przekonanie, iż demokracja może istnieć tylko w swojej liberalnej wersji, jest błędem. Od Wernera Sombarta po Friedricha Hayeka, od Marksa po Michaela Oakeshotta – zasięg intelektualny przedsięwzięcia de Benoist imponuje. Przeciw liberalizmowi stanowi impuls do refleksji nad zanikającym porządkiem politycznym – niezbędny dla tych, którzy chcą zbudować następny.

*

Wydanie pierwsze

Tytuł oryginalny: Contre le libéralisme. La société n'est pas un marché

Tłumaczenie i wstęp: Krzysztof Tyszka-Drozdowski

Typ oprawy: miękka

Liczba stron: 378

ISBN: 978-83-67596-01-5

Cena: 50 zł

Nakład wyczerpany

Stanislaw Brzozowski

Wiara. Pisma 1909-1911

W wyborze i opracowaniu
prof. Macieja Urbanowskiego

Człowiek jednolity, prawdziwie i głęboko zdrowy wie, że jego myśli wyrastają i wrastają w jego życie i to właśnie sprawia, że ma on do nich zaufanie, i to właśnie nazywa się wiarą.

- Stanisław Brzozowski, Alfred Loisy i zagadnienia modernizmu katolickiego

*

Stanisław Brzozowski (1878-1911) był jednym z najważniejszych polskich myślicieli początku XX wieku. Urodził się w rodzinie szlacheckiej w Maziarni koło Chełma. Studiował na wydziale przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego. Został relegowany z uczelni za współorganizowanie protestu przeciw rosyjskiemu zaborcy. Za działalność w nielegalnym towarzystwie oświatowym trafił do  więzienia. W 1908 został oskarżony o współpracę z carską policją polityczną. Mimo tzw. procesu obywatelskiego, jego winy nigdy nie udowodniono. Z powody nękającej go od czasów uwięzienia gruźlicy, na stałe wyjechał za granicę. Zmarł we Florencji. Był autorem licznych studiów krytycznoliterackich i filozoficznych, powieści, dramatów, listów, dziennika. Do jego do najwybitniejszych dzieł należą Legenda Młodej Polski. Studia o strukturze duszy kulturalnej (1909), Idee. Wstęp do filozofii dojrzałości dziejowej (1910) oraz powieści: Płomienie (1908) i Sam wśród ludzi (1911).

Wiara. Pisma 1909-1911 to wybór tekstów Stanisława Brzozowskiego z ostatniego okresu jego życia. Zbliżył się wówczas do katolicyzmu i Kościoła, walczył o nowoczesność narodowej kultury i suwerenność Polaków, krytykował złudzenia i konformizm inteligencji postępowej. W tomie znalazły się listy pisarza, fragmenty jego Pamiętnika, a także eseje z Legendy Młodej Polski, Idei oraz Głosów wśród nocy.

*

Wydanie pierwsze

Wybór, opracowanie, wstęp: prof. Maciej Urbanowski

Posłowie: Krzysztof Tyszka-Drozdowski

Typ oprawy: miękka

Liczba stron: 474

ISBN: 978-83-67596-00-8

Cena: 50 zł

Kup teraz
cross